Skip to content

Jak firmy pożyczkowe wzywają do zapłaty?

Często pożyczkę pozabankową bardzo łatwo uzyskać, więc decyduje się na nią wiele osób. Niestety część z nich nie jest do końca uczciwa. Zdarzają się osoby, które biorą pożyczkę, ale nie mają zamiaru jej spłacać. Niestety mamy dla Was złą wiadomość w pewnym momencie będziecie musieli to zrobić. Wyjaśniamy Wam, w jaki sposób firmy wzywają do zapłaty pożyczki.

Monit, czyli wezwanie do zapłaty

Firma pożyczkowa ma prawo upomnieć się o swoje pieniądze, podobnie jak bank, za pomocą monitu. Pewnie część z Was zastanawia się, czym jest monit. Jest to ponaglenie lub upomnienie pożyczkobiorcy, że czas spłaty pożyczki już minął. Kosztami jego sporządzenia i przekazania obciążany jest klient. Bywa sobie, że są to koszty niemałe, więc warto ich uniknąć i spłacać pożyczki na czas. Wysyłanie monitów to pierwszy krok w odzyskaniu zaległych należności, gdy to nie poskutkuje to firma decyduje się na mniej polubowne rozwiązanie, czyli windykacja należności przez zewnętrzną firmę lub sprawa w sądzie.

Jakie są rodzaje monitu?

Firmy pożyczkowe stosują różne formy monitowania klientów, najczęściej spotykane to monit elektroniczny, telefoniczny, pisemny i windykacja terenowa. Najczęściej stosuje się monity elektroniczne, ponieważ są najprostsze, najtańsze i najszybciej docierają do klientów. Gdy nie przynoszą one żadnych efektów, firmy ponaglają telefonicznie lub listownie. Dopiero, jak żadne inne metody nie pomogą to wysyłany jest do nas pracownik firmy.