Skip to content

Odstąpienie od umowy pożyczki – co powinniśmy wiedzieć?

Ustawa gwarantuje nam odstąpienie od umowy pożyczki, o czym ni każdy z nas zdaje sobie sprawę. Mowa w niej o kredycie konsumenckim, a wielu z nas myśli, że dotyczy to tylko kredytów bankowych. Jednak odnosi się do również do pożyczek pozabankowych. Jest jeszcze jedna niewiadoma dotycząca odstąpienia od umowy. Nie każdy wie, jak postępować w takich sytuacjach.

Pieniądze trzeba zwrócić

Złożenie wniosku o odstąpienie od umowy pożyczki oznacza, że będziemy musieli zwrócić pożyczone pieniądze. Powinniśmy tego dokonać w terminie 30 dni od odstąpienia od umowy. W przeciwnym przypadku odstąpienie umowy może zostać uznane za bezskuteczne i wtedy będziemy musieli spełnić wszystkie warunki zawarte w umowie. W takiej sytuacji będziemy zobowiązani nie tylko oddać pożyczone pieniądze, ale też normalnie zapłacić wszystkie prowizje oraz odsetki. Warto też wiedzieć, że zwrotu dokonać, jak najszybciej, bowiem za każdy dzień dysponowania pieniędzmi od pożyczkodawcy, będziemy musieli zapłacić mu należne odsetki.

Mamy również prawo do odzyskania opłat

Jesteśmy zobowiązani oddać pożyczkodawcy pieniądze, ale on również ma pewne zobowiązania wobec nas. W ciągu 14 dni od dnia odstąpienia od umowy musi nam zwrócić wszelkie inne koszty związane z udzieleniem kredytu. Wyjątek może stanowić opłaty, np. notarialna czy związana z ustanowieniem zabezpieczenia oraz przygotowawcza. Obowiązkowi zwrotu podlega również ubezpieczenie pożyczki.