Płynność finansowa firmy

Każdy przedsiębiorca prowadzący swoją działalność doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że prowadzenie własnego biznesu wymaga czasu i pieniędzy. I jednego i drugiego najczęściej jest za mało. Jeżeli chodzi o czas to nikt z nas nie jest w stanie sprawić, aby było go więcej. Możemy tylko nim efektywniej zarządzać. Ale jeżeli chodzi o pieniądze to zawsze istnieją rozwiązania pomagające w biznesie. Czy to gotówka na start działalności, czy może spłata zaległych zobowiązań, a może utrata płynności finansowej spowodowanej opóźnieniami w płatnościach przez kontrahentów – te sytuacje wymagają dodatkowych środków finansowych i najczęściej przysparzają niepotrzebnych nerwów.

Kredyt w banku

Każdy przedsiębiorca może spróbować ubiegać się o kredyt przeznaczony na działalność gospodarczą w banku. Możemy wyróżnić 4 rodzaje kredytów:
1. Kredyt inwestycyjny – jest przeznaczony na finansowanie przedsięwzięć mających na celu odtworzenie, modernizację lub powiększenie wartości majątku trwałego, ale także na zakup wartości niematerialnych i prawnych. Czyli są to pieniądze przeznaczone na inwestycje mające przynieść dalszy rozwój i zysk. Można te pieniądze przeznaczyć na zakup mebli, sprzętu, na restrukturyzację czy zakup nowego obiektu. Aby otrzymać taki kredyt należy przedstawić biznes plan, a bank dokonuje analizy ekonomiczno-finansowej. Często też banki w celu minimalizacji ryzyka wymagają udziału własnego przedsiębiorstwa.
2. Kredyt obrotowy – jest przeznaczony na finansowanie bieżącej działalności przedsiębiorstwa. Pozwala na zachowanie płynności finansowej, czyli regulowanie bieżących zobowiązań takich jak pokrycie kosztu zatrudnienia, kosztów administracyjnych, zakupu małego sprzętu. Taki kredyt udzielany jest najczęściej na okres krótszy niż rok. Bank może wymagać od przedsiębiorcy dokumentów rejestracyjnych i finansowych firmy, aby podjąć decyzję o udzieleniu takiego rodzaju wsparcia finansowego.
3. Kredyt w rachunku bieżącym – przeznaczony jest na bieżące potrzeby firmy w okresie przejściowych trudności finansowych. Podstawowym warunkiem do uzyskania takiego kredytu jest posiadanie w banku rachunku. Banki najczęściej wymagają, aby ten rachunek był u nich prowadzony od min. 3 miesięcy. Można powiedzieć, że ten kredyt jest rodzajem debetu na koncie. Zadłużenie w takim przypadku jest spłacane na bieżąco z wpływów. Bank podejmując decyzję o udzieleniu takiego kredytu oraz limitu debetu bierze pod uwagę poziom zdolności kredytowej, wysokość bieżących obrotów na rachunku bankowym i wysokość zabezpieczeń spłaty kredytu. Dodatkowo kredytobiorca powinien przedstawić na co zostaną przeznaczone te środki, czyli rodzaj i wysokość bieżących potrzeb.
4. Linia kredytowa – jest to określony limit zadłużenia, który może być wykorzystany w okresie obowiązywania umowy kredytowej. W ramach tego kredytu możemy w dowolnym momencie wypłacać pieniądze na dowolny cel. Są dwa rodzaje takiego kredytu – odnawialny i nieodnawialny. Odnawialny polega na tym, że spłacane kwoty zwiększają możliwość wypłaty i w okresie obowiązywania umowy kredyt może być kilkukrotnie spłacany i zaciągany. Przykładowo przy limicie 10.000 kredytobiorca wziął już 5.000, to zostaje mu jeszcze limit 5.000 zł do wzięcia. Spłaca 2.000 zł i jego limit zwiększa się do 7.000 zł. Jeżeli chodzi o kredyt nieodnawialny to polega on na tym, że spłaty kredytu w trakcie trwania umowy nie powiększają dostępnego limitu. Przykładowo przy limicie 10.000 kredytobiorca wziął już 5.000, to zostaje mu jeszcze limit 5.000 zł do wzięcia. Spłata 2.000 zł nie powoduje wzrostu limitu – nadal wynosi on 5.000 zł.
Należy pamiętać, że banki mają swoje określone procedury i wymagania względem kredytobiorców. Nie zawsze w łatwy sposób można od nich uzyskać pieniądze. Często też można spotkać się z odmową. A dodatkowo wzięcie kredytu w banku wymaga czasu przy dopełnieniu wielu formalności oraz cierpliwości w oczekiwaniu aż pieniądze pojawią się na koncie.

Potrzeba szybkiej gotówki

Szczególną trudność w uzyskaniu kredytu w banku będą miały firmy, które dopiero co powstały, ponieważ są traktowane przez banki jako klienci podwyższonego ryzyka – nie mają historii, nie mają udokumentowanych obrotów, często też zdolności kredytowej, nie działają odpowiednio długo na rynku. Jeżeli z jakiś powodów bank odmówił udzielenia przedsiębiorcy kredytu lub po prostu przedsiębiorca potrzebuje pieniędzy bardzo szybko to alternatywą może być skorzystanie z propozycji instytucji pozabankowych.

Na naszym rynku funkcjonuje kilka instytucji pozabankowych specjalizujących się w udzielaniu pożyczek firmom – może to być pożyczka krótkoterminowa (tzw. chwilówka) lub długoterminowa (rozłożona na raty) lub może to być pożyczka pod zastaw.

Aasa dla Biznesu

Firma ta udziela pożyczek osobom prowadzącym działalność gospodarczą na dowolny cel związany z rozwojem biznesu. W tej instytucji pożyczkę można uzyskać na okres od 8 do 24 miesięcy z płatnościami ratalnymi w kwotach od 1.000 do 10.000 zł. Aby zostać klientem Aasa dla Biznesu należy mieć zarejestrowaną działalność gospodarczą w Polsce, posiadać stały adres zamieszkania na terenie RP oraz nie figurować w rejestrach dłużników BIG, KRD, ERIF, InfoMonitor. Nie są wymagane żadne dokumenty rejestrowe, wyciągi z konta, zabezpieczenia czy poręczenia.

Fellow Finance

Ta firma specjalizuje się w tak zwanych pożyczkach społecznościowych, czyli pożyczek udzielają osoby prywatne zwane inwestorami. Każdy potencjalny pożyczkobiorca po wypełnieniu wniosku o udzielenie pożyczki uzyskuje swoją ocenę kredytową, na podstawie której otrzymuje oferty pożyczek. Dla firm są proponowane pożyczki w kwotach od 500 do 15.000 €, z oprocentowaniem od 6%, z możliwością elastycznych spłat i możliwością braku dodatkowych gwarancji.

Visset.pl

Ta firma oferuje pożyczki zarówno dla klientów indywidualnych jak i dla przedsiębiorców. Dla firm pierwsza pożyczka może maksymalnie wynosić 1.500 zł, przy kolejnych pożyczkach kwota ta wzrasta aż do 5.000 zł. Jest to pożyczka krótkoterminowa z terminem spłaty do 30 dni. Ten parabank umożliwia prolongowanie terminu spłaty. Dla przedsiębiorców nie jest wymagane poręczenie. Jednak minimalny okres prowadzenia działalności gospodarczej to 6 miesięcy.

Provident

Provident jest chyba jedną z najbardziej rozpoznawalnych firm na rynku. Ma w swojej bogatej ofercie specjalny pakiet przeznaczony dla przedsiębiorców. Proponuje nawet 15.000 zł z okres spłaty rozłożonym na raty na okres od 6 do 24 miesięcy.

Iwoca

Iwoca oferuje swoim klientom pożyczki w kwotach od 5.000 zł do 150.000 zł z okresem spłaty do 12 miesięcy. Limit pożyczki ustalany jest na podstawie wysokości średnich miesięcznych przychodów przedsiębiorstwa. Aby skorzystać z oferty tej instytucji należy mieć minimum 3-miesięczną historię obrotów firmy, posiadać minimum 5.000 zł średniego miesięcznego przychodu oraz posiadać przedsiębiorstwo zarejestrowane w Polsce.

Monument Fund

Ta firma proponuje właścicielom firm lub osobom planującym założenie działalności gospodarczej pożyczki pod zastaw nieruchomości. Można wnioskować o kwoty od 50.000 do 5.000.000 zł. Wysokość udzielonej pożyczki uzależniona jest od posiadanego zabezpieczenia. A zabezpieczeniem może być nieruchomość komercyjna, przemysłowa, mieszkalna, działka inwestycyjna czy nieruchomość niestandardowa (z wyjątkiem piaskowni, żwirowni, kopalni, młyna, zamku, pałacu lub działki i gospodarstwa rolnego).

Co wybrać?

Jak widać posiadając własną firmę mamy wiele możliwości związanych z finansowaniem naszej firmy. Najważniejsze to zastanowić się ile pieniędzy potrzebujemy i gdzie otrzymamy najkorzystniejsze warunki lub gdzie otrzymamy gotówkę najszybciej. Często instytucje pozabankowe są bardzo dobrą alternatywą dla banków.