Skip to content

Pożyczki refinansowane

To jedno z budzących spore wątpliwości rozwiązań, ponieważ refinansowanie związane jest z koniecznością wzięcia kolejnej pożyczki na spłacenie poprzedniej, co większości osób jednoznacznie kojarzy się jedynie ze spiralą zadłużenia. W tym przypadku jednak pożyczkobiorca nie zadłuża się gdziekolwiek, a w dokładnie tej samej firmie pożyczkowej, w której zaciągnął poprzednie zobowiązanie. Firma pożyczkowa otrzymuje w ten sposób to, na czym jej zależy najbardziej – spłatę dzięki partnerowi finansowemu. Klient spłaca jedno zobowiązanie, „zyskuje” jednak kolejne, na rzecz nowego partnera finansowego, z którym współpracuje pożyczkodawca. Tutaj również trzeba pamiętać o konieczności zgłoszenia chęci skorzystania z tego rozwiązania przed upływem ostatecznego terminu. Dzięki temu zyskujesz przykładowo kolejne kilka miesięcy na zdobycie odpowiednich funduszy. Takie przejście od jednej do drugiej firmy nie jest jednak darmowe – wiąże się z koniecznością dodatkowych opłat jeszcze przed rozpoczęciem się kolejnej pożyczki. To rozwiązanie jednak jest tylko półśrodkiem i w zasadzie nie eliminuje w żaden sposób samego problemu, jakim jest brak środków na zapłacenie pożyczki – czy to u jednego, czy u innego pożyczkodawcy.

Opcje ratalne

Jednym z rozsądniejszych rozwiązań tego problemu wydaje się być wnioskowanie o rozłożenie płatności na kilka mniejszych rat, zdecydowanie łatwiejszych do spłacenia. W przypadku szybkich pożyczek to właśnie ta kwestia jest zwykle najtrudniejsza – jednorazowe spłacenie całego zadłużenia.
Firmy pożyczkowe zezwalają na takie wyjścia jedynie w ostateczności, kiedy w zasadzie jedynym rozwiązaniem pozostaje wszczęcie postępowania windykacyjnego. Trzeba jednak mieć świadomość, że pójście na takie ustępstwa i wyrażenie zgody na rozłożenie płatności w czasie na raty to jedynie dobra wola firmy, w której podpisaliśmy umowę pożyczkową. Jako pierwsza taką możliwość wprowadziła firma Vivus, a konkurencja, widząc w ty szansę oraz zwiększenie zaufania wśród klientów, postanowiła przejąć ten pomysł i przenieść go również do polityki własnej firmy. Jeśli będziesz mieć szczęście, taka opcja jest możliwa w każdej firmie pożyczkowej, jedna trzeba znaleźć porozumienie z przedstawicielami danej firmy.

Pożyczki konsolidacyjne

Kolejnym sposobem na pozbycie się problematycznego zadłużenia będzie opcja pożyczki konsolidacyjnej, jednak najczęściej jest wykorzystywana przez osoby, które na swoim koncie mają kilka różnych pożyczek u różnych pożyczkodawców, a więc szanse spłacenia takich długów w zasadzie graniczy z cudem. Konsolidacja polega na zsumowaniu wszystkich kwot zadłużenia, a następnie w porozumieniu z klientem kwota ta rozkładana jest na raty takiej wysokości, żeby nie stanowiły problemu dla zadłużonego. Jest tu jednak pewien rodzaj haczyka – pieniądze, które pochodzą z pożyczki konsolidacyjnej automatycznie trafiają na konto wierzycieli, nie zaś na konto samego zainteresowanego. W niektórych przypadkach oferowane są pożyczki konsolidacyjne o kwocie nieco wyższej, niż posiadane zobowiązanie, dzięki czemu zyskuje się dodatkowe pieniądze na własne potrzeby.